Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

  1. Varmista, että olet aktivoinut käyttäjätilisi, jonka yhteydessä olet hyväksynyt käyttösäännöt (ml. pilvipalveluiden käyttöehdot) ja odottanut riittävän pitkään pilvipalveluiden aktivoitumista. Ohjeet: Pilvipalvelut.
  2. Yritä uudestaan selaimen incognito- eli private-ikkunassa ja toisella selaimella.
  3. Varmista, että kirjaudut oikealla käyttäjätunnuksen muodolla palveluun (tunnus@metropolia.fi, esim. matmeik@metropolia.fi, ei sähköpostiosoite).
  4. Syötä salasana huolellisesti ilman selaimen automaattitäydennystä. Varmista, ettet tehnyt kirjoitusvirhettä.
  5. Kokeile pääsetkö kirjautumaan salasanallasi https://oma.metropolia.fi-palveluun. Jos et, vaihda salasanasi ja yritä uudelleen.


Monivaiheiseen tunnistautumiseen liittyvä kirjautumisongelma (Microsoft 365)

Jos sinulla on ongelma authenticator-sovelluksen käytössä kirjautuessasi Metropolian Microsoft 365 -palveluun, GlobalProtect VPN:ään tai muuhun sellaiseen palveluun, johon kirjautumiseen käytetään Metropolian Microsoft 365 -tiliä, lue huolellisesti ohje: Monivaiheinen tunnistautuminen estää kirjautumisen Microsoft 365 -pilvipalveluun. Mitä teen?


Virheilmoitus: "Toinen organisaatiosi tili on jo kirjautunut sisään tässä tietokoneessa."

...